Joga w domu – czy warto?

Tak jak wspominałam w poprzednim wpisie w związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, coraz więcej osób praktykuje samodzielnie w domu lub korzysta z zajęć online.Praktyka w domu ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. W obecnej sytuacji jesteśmy jednak zmuszeni do pozostania w swoich czterech ścianach. Jakie są plusy praktyki w domu? Jakie minusy?

Plusy praktyki jogi w domu:

 • Oszczędność czasu
  Jeden z głównych plusów. Bardzo duża, (a dla niektórych nawet gigantyczna) oszczędność czasu. Nie musimy wychodzić z domu, jechać niekiedy przez pół miasta do naszej ulubionej szkoły i nauczycieli. Nie czujemy presji zdążenia na konkretną godzinę, ani konieczności urwania się z pracy, bo inaczej się nie wyrobimy. Praktykując w domu możemy zaoszczędzić nawet kilka godzin. Mając więcej czasu możemy poświęcić go na co chcemy. Może dłuższy relaks? Dobra książka? Rozmowa z bliskimi? Ogranicza nas nasza wyobraźnia. 
 • Oszczędność pieniędzy
  Nie będę ukrywać. Zajęcia jogi swoje kosztują (o tym dlaczego joga w szkole tyle kosztuje – wkrótce). Praktykując samodzielnie w domu lub z ogólnodostępnymi video nie płacimy za zajęcia, ani za kartę sportową. Jest to dobra opcja na początek jeśli nie jesteśmy pewni czy joga jest dla nas, ani nie mamy dostępu do Kart Sportowej, lub po prostu nasz budżet jest mocno okrojony.
 • Zgoda z Twoim rytmem dnia.
  Wolisz poranny rozruch ale nie masz w okolicy zajęć rano? Masz wolne w ciągu dnia ale żadna szkoła nie jest w tym czasie otwarta? Lubisz praktykę tuż przed snem ale nie chcesz wracać z zajęć późnym wieczorem? Joga w domu  jest zdecydowanie dla Ciebie. Mamy możliwość pełnego dostosowania pory (i czasu trwania) naszej praktyki do naszego trybu życia, co dla wielu osób jest kluczowym elementem do podjęcia jakiejkolwiek aktywności.
 • Dodatkowo nie mogę pominąć faktu, że w obecnej sytuacji dochodzą kwestie bezpieczeństwa i konieczności zachowywania dystansu społecznego. 

Czy są jakieś minusy?

 • Brak nauczyciela.
  Moim zdaniem jest to największy minus. Oczywiście nauczyciele nagrywający zajęcia i prowadzący lekcje online dobierają praktykę tak aby była ona bezpieczna. Jednak nie sposób wziąć pod uwagę wszystkich możliwych kontuzji i ograniczeń z którymi mogą zgłosić się uczniowie. (Dlaczego trzeba zgłaszać nauczycielowi kontuzję? – już wkrótce). Podczas zajęć stacjonarnych, gdy nauczyciel wie o Twoim ograniczeniu, bierze to pod uwagę i modyfikuje asany potencjalnie nieodpowiednie dla Ciebie i Twojego ciała. 
 • Brak możliwości korygowania
  Możliwość korekt jest szczególnie ważna dla osób na początku swojej przygody z jogą. Niska lub całkowity brak świadomości własnego ciała, różne ograniczenia w ciele, kontuzje – to wszystko może powodować, że nasza praktyka nie przyniesie nam spodziewanych efektów – a nawet może nam zaszkodzić. 
 • Atmosfera i spokój
  Szkoły jogi mają niesamowitą atmosferę. Panuje w nich spokój i można wyczuć zupełnie inny nastrój co pomaga w wyciszeniu przed i po zajęciach. Można w też poznać niesamowite osoby, których prawdopodobnie nigdzie indziej byśmy nie spotkali.  W domu, zazwyczaj nie mamy tyle spokoju ile byśmy chcieli. (chyba, że mamy duży dom i wolny pokój dla siebie albo mieszkamy sami) Krzyczące dzieci, biegające zwierzęta, sąsiad z góry który postanowił wyremontować łazienkę. Dodatkowo w domu ciężko “odciąć” się od otaczającego nas świata i skupić wyłącznie na praktyce. Szkoła daje nam taką możliwość.
 • Motywacja
  A raczej jej brak. Wśród swoich uczniów, często spotykam się z opinią, że nie są w stanie praktykować w domu. Nie potrafią się zmobilizować do tego aby stanąć na macie. Co ciekawe, nie mają problemu z regularną praktyką w szkole.

A gdyby tak…

Połączyć komfort praktyki w domu z opieką nauczyciela? Nie możliwe? A jednak! Prowadzę zajęcia indywidualne z dojazdem do Twojego miejsca zamieszkania. Więcej informacji na temat sesji indywidualnych znajdziesz tutaj.

Jestem bardzo ciekawa Twojego zdania. Jakie według Ciebie są plusy i minusy praktyki w domu? Wolisz rozłożyć matę na swojej podłodze czy w szkole jogi? Daj mi znać w komentarzu lub wiadomości! 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: